image06 image07 image04 image03 image02

Viaypi Zeytinyağları

Aromaterapi'yle Zinde Kalın.

Viaypi Aromaterapi

AROMATERAPİ NEDİR?

Aromatik yağlar güçlü duygumuz koku duygusunu uyarır. Kokuların ruh halimiz üzerinde etkili oldukları biliniyor. Koku duygusunun zayıflaması anksiyete ve depresyon gibi psikolojik problemlere neden olabilir.İnsanlar 10.000 farklı kokuyu ayırabilirler. Koku burnumuzda kliadan başlayarak, duygularımızı, ruh halimizi, hafıza ve öğrenme yeteneğimizi kontrol eden limbik sisteme kadar ulaşır.

Bilimsel çalışmalar bitkisel yağların beyin ve beden üzerinde etki yapabilecek kimyasal maddeler içerdiğini göstermiştir. Bu maddelerin kimyası karmaşıktır fakat genel olarak alkoller, esterler, aldehidler ve terpenler içerirler. Bitkisel yağlar onlarca etken madde içerirler, bazı yağlarda bu rakam 100 kadardır. Bitkinin faydası ve kullanım alanı yağındaki etkin maddelerin yoğunluğuna göre değişir.

Aromaterapi hangi rahatsızlıklarda yardımcı olur?

Aromaterapi özellikle stres, kas ve romatizma, sindirim sorunlarında, kadın hastalıklarında, psikosomatik rahatsızlıklarda etkilidir.Aromaterapi aynı zamanda aromatik yağları kullanım sanatı olarak bilinmektedir. Çünkü, bireye özgü ihtiyaçlar ve sıkıntılar göz önüne alınarak formüle edilen karışımlarla yapılan özel bir terapi şeklini öngörmektedir.